Biblioteczka profilaktyczna



"PAMIĘTNIK NARKOMANKIBARBARA ROSIEK
„Pamiętnik narkomanki” to poruszający zapis przeżyć Barbary Rosiek, tytułowej narkomanki. Książka ma charakter pamiętnika. Autorka opisuje swoje życie od momentu, w którym jako bardzo młoda dziewczyna uzależnia się od narkotyków.
Książka jest doskonałą przestrogą dla młodzieży. uświadamia, że pierwsza strzykawka z "herą", pierwsza tabletka LSD czy pierwsza kreska amfy zawsze jest początkiem czegoś straszliwego. Basia dokładnie opisała swoje problemy ze zdrowiem, które nastąpiły wskutek brania narkotyków. Zdrowie fizyczne to jednak nic w porównaniu z tym, co dzieje się w głowie byłej narkomanki.

"KOKAINA"   BARBARA ROSIEK
Następna część pisarki Barbary Rosiek. Książka wprowadza czytelnika w brutalny świat nałogu, świat rządzący się swoimi prawami, gdzie ciało staje się towarem, za który można kupić upragnioną działkę, świat pozbawiony miłości i zrozumienia. Barbara Rosiek wprowadza nas w swój narkotykowy świat będąc na granicy życia i śmierci. Książka jest mocna i szokująca. Warto ją przeczytać by ustrzec się przed zagrożeniem jakie nosi ze sobą uzależnienie i dowiedzieć się do czego ono prowadzi. Świat narkotyków jest przerażający. Chociaż przygoda z nimi zwykle zaczyna się niewinnie, niszczą one życie całkowicie. I ta książka pokazuje właśnie jak silnie uzależniają. Są to wspomnienia autorki, więc wstrząsa jeszcze bardziej.

"ĆPUNKA"   BARBARA ROSIEK
"Ćpunka" - najnowsza powieść Barbary Rosiek o dziewczynce, nastolatce, kobiecie? Kim jest Anka? Jedną z nas, Was, koleżanką Twojej córki. W jednej bolesnej chwili staje się ćpunką. Czy ktoś jej pomoże? Czy ktoś ją dostrzeże? Czy jest dla niej nadzieja? Bolesna, prawdziwa i poruszająca powieść o życiu współczesnej młodzieży. Pamiętnik narkomanki osadzony w nowej rzeczywistości - dopalaczy, pigułek gwałtu, HIC i HCV.

"Mam dopiero 16 lat, jestem ćpunką, mam lęki.

Może by znalazł się ktoś, kto by mnie wysłuchał?

Bo mimo introwertyzmu przebiega przeze mnie dreszcz okrutnej samotności."


"MY, DZIECI Z DWORCA ZOO" CHRISTIANE VERA FELSCHERINOW
Światowy i krajowy bestseller. Przejmujący prawdziwością opisów pamiętnik narkomanki. Christiane F. opowiada swoją historię oraz dzieje rówieśników, przyjaciół, często bardzo młodych narkomanów,
z których wielu tragicznie kończy życie, nie mogąc zerwać z nałogiem. Historia Christiany F. więcej mówi
o sytuacji części młodzieży, niż najbardziej nawet starannie udokumentowany raport.
Książka "My, dzieci z Dworca ZOO" została napisana ponad 20 lat temu, ale wciąż pozostaje niezwykle aktualna. Opowiada o piętnastoletniej Christiane, która w wieku 12 lat sięgnęła po narkotyki. Książka pokazuje, jak dziewczyna powoli stacza się na dno, jak marnuje sobie życie. Staje się prostytutką, żeby zarobić pieniądze na kolejną działkę. Jest tu opisana niezwykle trudna walka z nałogiem.
Książka dostarcza wiele emocji, przeczytana raz na długo zostaje w pamięci. Christiane nie potrafiła podejmować rozsądnych decyzji, narkotyki rządziły całym jej życiem. Najgorsze jest to, że bohaterka ani przez chwilę nie dopuszczała do siebie myśli, że jest uzależniona. Cały czas powtarzała sobie, że w każdej chwili może przestać. Jednak, niestety, nie jest to takie proste...


"ŻYCIE MIMO WSZYSTKOCHRISTIANE VERA FELSCHERINOW
35 lat po ukazaniu się "MY, DZIECI Z DWORCA ZOO" książki i jej ekranizacji, dzięki którym Christiane F. stała się najsłynniejszą narkomanką na świecie, bohaterka przedstawia dalszy ciąg swojej historii.
Opowiada o nieudanych odwykach, pobytach w areszcie i berlińskim więzieniu, o szczęśliwym czasie w Grecji, o ludziach spotkanych po drodze, o programie metadonowym, do którego została przyjęta, wreszcie o narodzinach Phillipa i macierzyństwie, które odmieniło jej życie.
Narkotyki oznaczają samotność. Młodzież to najbardziej podatna na uzależnienia grupa wiekowa. Większość młodych poprzestaje na eksperymentach z narkotykami, ale dla wielu nastolatków to, co miało być jednorazową przygodą, kończy się nieuchronnie nałogiem. Bezwiednie idą w ślady Christiane F., najsłynniejszej narkomanki świata.

 "ĆPUN"  MELVIN BURGESS
Akcja książki toczy się w latach osiemdziesiątych. Bohaterowie, para czternastolatków, Gemma i jej chłopak Smółka, borykają się z samotnością i niezrozumieniem. W poszukiwaniu szansy na urzeczywistnienie swojej miłości, zniechęceni nudą małomiasteczkowego życia, buntują się, porzucają rodzinne domy i przenoszą się do dużego miasta. W Bristolu trafiają do środowiska narkomanów i ludzi żyjących na marginesie społeczeństwa. Stopniowo z dwójki nastawionych idealistycznie do życia nastolatków stają się ćpunami, którzy nie zdają sobie sprawy ze swego uzależnienia. Aby zdobyć pieniądze na narkotyki, Gemma musi uciekać się do prostytucji, a Smółka do kradzieży. Próby uwolnienia się od nałogu kończą się niepowodzeniem...
Narratorem każdego rozdziału jest inna osoba, przez co losy bohaterów poznajemy ciągle z nowej perspektywy.

Zakup książek zrealizowano ze środków finansowych BN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Brak komentarzy:

O NAS

Jesteśmy wolontariuszami, Gimnazjum nr1 im. w Złocieńcu. Działamy w składzie:A. Kmiecik, P. Popłońska, W. Zybała, I. Raczyc, P. Łukaszewska, I. Krzemiński pod opieką p.M. Klimczak i p.A Lipskiej. Realizujemy zadania, które przedstawiają naszym rówieśnikom skutki używania środków psychoaktywnych. Mamy nadzieję, że dzięki nam młodzież nauczy się podejmować właściwe decyzje, a w obliczu trudnych wyborów będzie umiała zaprezentować asertywną postawę na korzyść swojego zdrowia. Zależy nam również na tworzeniu przyjaznej atmosfery w szkole, chętnie udzielamy pomocy koleżeńskiej, a w razie potrzeby służymy dobrą radą. Jeżeli borykasz się z jakimś problemem, chcesz z kimś porozmawiać, masz sugestie dotyczące naszej działalności lub chcesz do nas dołączyć-zapraszamy! Spotykamy się w czwartki w godz. 14.30-16.30 w sali nr 8(świetlica). Można się z nami kontaktować również mailowo. Nad naszymi działaniami czuwają, a w razie potrzeby pomagają: P.B. Głowacka-Pełnomocnik Burmistrza ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom w zakresie alkoholizmu i narkomanii, P.A. i W. Blichowscy- specjaliści ds. uzależnień, od wielu lat zajmujący się programami profilaktycznymi wśród młodzieży.