poniedziałek, 19 marca 2012

TRZECI ELEMENTARZ, czyli "Program Siedmiu Kroków"

Wszystkie drugie klasy naszego gimnazjum ukończyły niedawno realizację wymienionego w tytule posta programu profilaktycznego. Jego celem jest wyposażanie młodych ludzi w postawy, które pomogą im podejmować mądre decyzje w sytuacjach związanych ze środkami psychoaktywnymi, np. gdy ktoś namawia ich na sięgnięcie po używkę. Z opisywaną sytuacją związane jest pojęcie momentu krytycznego, czyli momentu, w którym nastolatek samodzielnie i świadomie sięga po środek psychoaktywny. W wielu przypadkach trwa on kilka sekund. Filozofia "Programu siedmiu kroków" pomaga podejmować właściwe decyzje w trudnych momentach. Opiera się ona na treściach:
1. KROK pierwszy- "Poszukiwanie szczęścia"
Uczy, w jaki sposób pokonywać lub omijać przeszkody i pułapki na drodze do szczęścia. Prawdziwe szczęście tworzą wartości: Miłość, Wolność, Przyjaźń, Radość.
2.  KROK drugi- "Chemiczna pułapka"
 Niektórzy ludzie dają się zwieść chwilowym przyjemnościom sięgając używki. Należy jednak pamiętać, że używanie środków psychoaktywnych to jak gra w karty z zawodowym oszustem- w pewnym momencie człowiek jest osaczony, traci siły bez których trudno wydostać się z chemicznej pułapki.
3. KROK trzeci- "Używanie i nadużywanie"
Większość problemów ludzi związanych z substancjami chemicznymi wynika z ich nadużywania. Człowiek powinien wiedzieć jaka ilość alkoholu etylowego krąży w jego krwi po wypiciu konkretnej ilości napoju alkoholowego. Tylko wtedy może obserwować swoje kontakty z używkami.
4. KROK czwarty- "Uzależnienie"
Nierzadko zabawa z alkoholem lub innych środkami staje się śmiertelną chorobą. Ludzie uzależnieni są bezsilni w obliczu trudnego do pokonania wroga, ale nie przyznają się do tego i dążą do samounicestwienia. Cierpią również ich bliscy. Ratunek jest jeszcze możliwy...
5. KROK piąty- "Alkohol i nasze uczucia"
Nadużywanie alkoholu zmienia uczucia ludzi, nie tylko samych chorych, ale również tych, którzy z nimi współżyją. Trzeba otaczać swoje uczucia opieką i chronić je przed toksycznym działaniem środków psychoaktywnych. Istnieją sposoby na to, aby skutecznie bronić się przed przykrymi uczuciami wywoływanymi przez ludzi pijanych.
6. KROK szósty- "Sztuka odmawiania"
Jak zachować niezależność, kiedy ktoś namawia Cię na zrobienie czegoś, co nie jest dla Ciebie dobre? Jak odmawiać, nie psując jednocześnie kontaktów z rówieśnikami? Służą temu metody, na opanowanie których warto poświęcić czas.
7. KROK siódmy- "Zdrowe i dobre życie"
To od Ciebie zależy, jaki użytek zrobisz ze swojego życia. Cenną umiejętnością jest być przyjacielem dla samego siebie, pamiętając przy tym o zachowaniach, które ułatwią Ci funkcjonowanie wśród innych ludzi.


Brak komentarzy:

O NAS

Jesteśmy wolontariuszami, Gimnazjum nr1 im. w Złocieńcu. Działamy w składzie:A. Kmiecik, P. Popłońska, W. Zybała, I. Raczyc, P. Łukaszewska, I. Krzemiński pod opieką p.M. Klimczak i p.A Lipskiej. Realizujemy zadania, które przedstawiają naszym rówieśnikom skutki używania środków psychoaktywnych. Mamy nadzieję, że dzięki nam młodzież nauczy się podejmować właściwe decyzje, a w obliczu trudnych wyborów będzie umiała zaprezentować asertywną postawę na korzyść swojego zdrowia. Zależy nam również na tworzeniu przyjaznej atmosfery w szkole, chętnie udzielamy pomocy koleżeńskiej, a w razie potrzeby służymy dobrą radą. Jeżeli borykasz się z jakimś problemem, chcesz z kimś porozmawiać, masz sugestie dotyczące naszej działalności lub chcesz do nas dołączyć-zapraszamy! Spotykamy się w czwartki w godz. 14.30-16.30 w sali nr 8(świetlica). Można się z nami kontaktować również mailowo. Nad naszymi działaniami czuwają, a w razie potrzeby pomagają: P.B. Głowacka-Pełnomocnik Burmistrza ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom w zakresie alkoholizmu i narkomanii, P.A. i W. Blichowscy- specjaliści ds. uzależnień, od wielu lat zajmujący się programami profilaktycznymi wśród młodzieży.